جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تصفیه آب (Water Treatment)

تصفیه آب عبارت است از فرآیندی از تصفیه فیزیکی، شیمیایی و حذف آلاینده ها از آب به منظور ایمن ساختن آن برای مصرف شرب یا کاربردهای صنعتی مختلف. بسته به منبع آب چاه یا رودخانه و سطح خلوص مورد نظر، چندین نوع فرآیند تصفیه متفاوت را به شرح ذیل شامل می شود:

تصفیه آب

انعقاد و لخته سازی (Coagulation& Flocculation):

این اولین مرحله در تصفیه آب شهری است که در آن مواد شیمیایی به آب اضافه می شوند تا منعقد شوند و ذرات بزرگتری تشکیل دهند. سپس این ذرات با هم ترکیب می شوند و لخته هایی را تشکیل می دهند که به راحتی می توان آنها را از آب جداسازی کرد.

 ته نشینی (Sedimentation):

پس از انعقاد و لخته سازی، آب بدون مزاحمت در یک مخزن بزرگ رها می شود و به لخته ها اجازه می دهد در ته مخزن نشست کنند. این فرآیند رسوب گذاری نامیده می شود و به حذف ذرات و جامدات بزرگتر از آب کمک می کند.

فیلتراسیون (Filtration):

برای حذف ذرات کوچکتر، مواد جامد معلق و ناخالصی های باقیمانده در آب از فیلترهای مختلفی مانند ماسه، شن یا کربن فعال عبور داده می شود. فیلتراسیون به حذف باکتری ها، ویروس ها، انگل ها و برخی مواد شیمیایی کمک می کند.

 

ضد عفونی (Disinfection):

برای از بین بردن باکتری ها، ویروس ها و سایر میکروارگانیسم ها، آب با مواد ضدعفونی کننده مانند کلر، ازن یا اشعه ماوراء بنفش تصفیه می شود. گندزدایی تضمین می کند که آب برای مصرف سالم و عاری از بیماری های ناشی از آب است.

اسمز معکوس (Reverse Osmosis):

این یک فرآیند فیلتراسیون غشایی است که نمک ها و مواد معدنی محلول را از آب حذف می کند. این روش تصفیه آب شامل اعمال فشار برای وادار کردن آب به داخل یک غشای نیمه تراوا است که نمک ها، مواد شیمیایی و سایر ناخالصی ها را پشت سر می گذارد.

 

نمک زدایی (Desalination):

نمک زدایی فرآیند حذف نمک و مواد معدنی از آب دریا یا آب شور است تا برای مصارف شرب یا آبیاری مناسب شود. نمک زدایی عمدتاً از طریق تکنیک هایی مانند اسمز معکوس و تقطیر انجام می شود.

تنظیم پی اچ (pH Adjustment):

تصفیه آب همچنین شامل تنظیم سطح pH آب است. اسیدها یا بازها برای افزایش یا کاهش سطح اسیدیته pH به محدوده مطلوب، معمولاً در حدود خنثی حدود 7 اضافه می‌شوند.

این روش ها برخی از مراحل رایج در تصفیه آب هستند. فرآیند و تکنیک های خاص تصفیه مورد استفاده ممکن است بر اساس کیفیت آب منبع و استفاده مورد نظر از آب تصفیه شده متفاوت باشد. تصفیه مناسب آب برای تضمین سلامت و رفاه افراد و حفظ پایداری محیط زیست بسیار مهم است.

5/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *